Informacija apie pastato modeliavimą

Naujas požiūris į planavimo metodiką, siekant imituoti ir optimizuoti pastatų planavimo ir statybos procesus, naudojant išsamius skaitmeninius modelius

Building Information Modeling

Nė viena tema statybų sektoriuje nesulaukia tiek daug dėmesio, kaip „Building Information Modeling“ (BIM). Vokiškai kalbančiose šalyse šiame kontekste taip pat dažnai minimas pastato informacinis modelis, skaitmeninis pastato modelis arba skaitmeninis planavimas ir statyba. Visur kalbama ir rašoma apie jau šiuo metu reikšmingos BIM sistemos dar didesnį vaidmenį statybų sektoriuje ateityje. Tuo pačiu daugelis projektuotojų bijo, kad juos BIM nustelbs arba jie taps nebereikalingi, nes jiems trūksta žinių apie šio projektavimo metodo naudojimo sritis ir galimybes. Tačiau šis įspūdis klaidingas: dirbdami su BIM naudos gali gauti visi.

Ką reiškia BIM ir kas po juo slepiasi?

„Building Information Modeling“ (BIM) – tai nauja projektavimo metodikos pradžia, o ne, kaip daugelis mano, nauja programinė įranga, licencija ar sertifikatas. BIM reiškia pastato planavimo ir statybos procesų modeliavimą ir optimizavimą naudojant išsamius skaitmeninius modelius. Administruojant pastatus viso jų eksploatavimo ciklo metu BIM turi svarių pranašumų palyginti su tradiciniais projektavimo metodais, nes bet kuriuo metu yra pasiekiama išsami informacija apie visus pastato komponentus.

Kaip tai pritaikoma praktikoje?

Projektuotojai turėtų būti pasirengę kitam pastatų ir sistemų planavimo evoliucijos žingsniui. Dėl BIM projektavimas ateityje taps labiau detalizuotas, skaidresnis ir reikalaus dar didesnio bendradarbiavimo tarpusavyje. Skaitmeniniam pastatų modeliavimui reikalinga IT infrastruktūra, prie kurios turėtų prieigą visi su projektavimu susiję asmenys. Visa informacija, brėžiniai, modeliai ir dokumentai saugomi ir tvarkomi centralizuotai. Pakeitimai iš karto matomi visiems.

Didelis BIM privalumas tai, kad visi su projektu susiję asmenys visuomet turi tas pačias sąlygas gauti informaciją. Atlikti pakeitimai iš karto pritaikomi visam projektui. Jei, pavyzdžiui, objekto duomenų bazėje pakeičiamos durys, jos taip pat pakeičiamos visuose planuose ir dokumentuose, kuriuose jos buvo panaudotos. Tokiu būdu jau projektavimo proceso metu žymiai sumažėja klaidų, statybos etapo metu akivaizdžiai sumažinami klaidų taisymo kaštai ir padidėja projektavimo saugumas.

Paprastai projektuotojai naudoja didžiules duomenų bazes, iš kurių išsirenka įvairius projektui reikalingus komponentus, ir juos atvaizduoja projektavimo programose. Projektuojant pagal BIM metodiką šie komponentai ir objektai turi būti centralizuotai naudojami su kuo išsamesne informacija ir vienodai apibrėžtais parametrais. Tobulinant BIM, detalesni tampa ne tik objektų 3D modeliai, bet taip pat tiesiogiai išsaugoma daugelis kitos informacijos apie objektą. Visa informacija pateikiama vienoje vietoje, o tai ir yra BIM pagrindas. „OBO Bettermann“ padeda projektuotojams, pateikdama reikalingą informaciją apie gaminius įvairiose platformose.

BIM duomenis rasite mūsų gaminių srityje

Prašome kreiptis į mus, jei kiltų klausimų, susijusių su BIM ar projektavimo programine įranga!